English Teaching

Szkoła Podstawowa w Łobdowie po raz kolejny znalazła się wśród zwycięzców konkursu grantowego Small Grants, w ramach którego szkoły oraz organizacje pozarządowe ubiegają się o dotację, a celem jest wybór najlepszych projektów wspierających i promujących naukę języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży z terenów wiejskich.

Small Grants to tylko jedna z możliwości jaką proponuje Program English Teaching, który został stworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w 2000 r., a którego od sierpnia 2002 r. krajowym operatorem jest  Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Celem tego programu jest przede wszystkim wspieranie działań na rzecz promocji uczenia się języka angielskiego w pozalekcyjnej formie. Program swoją ofertę kieruje do szkół położonych na wsiach i małych miastach. Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego prowadzone są w naszej szkole zarówno w zerówce, jak również w klasach I-III oraz IV-VI i będą realizowane aż do końca roku szkolnego. Już najmłodsze dzieci mają możliwość poznawania języka obcego poprzez różne gry i zabawy, naukę piosenek, rymowanek, czy wierszyków. Główny nacisk zajęć to uwrażliwienie dzieci na język angielski oraz motywowanie ich do nauki dzięki zabawowej formie ćwiczeń. W klasach I-III oraz IV-VI dzieci rozwijają swoje umiejętności teatralne, muzykalne, przygotowują inscenizacje, uczą się piosenek, jak również poznają obyczaje panujące w krajach anglojęzycznych. Najlepsi uczniowie będą mogli również sprawdzić swoje umiejętności w konkursach z języka angielskiego. Już w listopadzie uczniowie zmierzą się w szkolnym konkursie, natomiast w lutym wezmą udział w potyczkach międzyszkolnych.

Możliwość realizacji ponadprogramowych zajęć z języka angielskiego to wspaniała okazja do poszerzania wiedzy oraz rozwoju różnych umiejętności. Jest to szansa sprawdzenia się nie tylko dzieci, ale również nauczyciela prowadzącego zajęcia.

25 lutego 2013 roku w Szkole Podstawowej w Łobdowie odbył się Gminny Konkurs Anglojęzyczny, zrealizowany w ramach Programu English Teaching. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI Szkół Podstawowych Gminy Dębowa Łąka. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej – badającej umiejętności w zakresie słuchania, słownictwa, gramatyki oraz rozumienia tekstu czytanego oraz ustnej – polegającej na rozwiązywaniu zadań w grupach trzyosobowych odpowiednio dla klasy IV, V, VI. Nad prawidłowością przebiegu czuwało jury w składzie nauczycieli ze szkół biorących udział w konkursie. W części pisemnej w IV klasach taką samą liczbę punktów zdobyło aż trzech uczestników, tym samym przyznano trzy miejsca I dla: Roberta Dudkiewicza (Łobdowo), Patryka Pokucińskiego (Dębowa Łąka) oraz Magdaleny Szczech (Wielkie Radowiska). W klasach V: I miejsce – Bartosz Gębka (Wielkie Radowiska), II miejsce Jakub Rewer (Wielkie Radowiska) oraz z taką samą liczbą punktów dwa miejsca III dla Wiktorii Chylińskiej (Wielkie Radowiska) oraz Weroniki Kurasiewicz (Łobdowo). W klasach VI: I miejsce Daniel Frankiewicz (Dębowa Łąka), II miejsce Katarzyna Pieniążkowska (Wielkie Radowiska), III miejsce Paulina Dąbrowska (Łobdowo). W potyczkach grupowych wyniki przedstawiają się następująco: Łobdowo (klasa IV – II miejsce, klasa V – II miejsce, klasa VI – III miejsce), Dębowa Łąka ( klasa IV – III miejsce, klasa V – III miejsce, klasa VI – I miejsce), Wielkie Radowiska (klasa IV – I miejsce, klasa V – I miejsce, klasa VI – II miejsce). Wygranym, jak i wszystkim uczestnikom, serdecznie gratuluję oraz życzę dalszych sukcesów w nauce. Konkurs miał na celu nie tylko umożliwienie uczniom wykazania się i sprawdzenia swoich umiejętności, wiedzy oraz sprawności językowych, ale również integrację środowiska uczniów i nauczycieli oraz pogłębianie współpracy pomiędzy szkołami z terenu gminy.

Dnia 22 marca w Szkole Podstawowej w Łobdowie zorganizowany został Dzień Świętego Patryka. W przygotowania zaangażowani byli wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka angielskiego w ramach Programu English Teaching. Uczniowie klas IV-VI opowiedzieli o Narodowym Święcie Irlandii na podstawie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Patryka Lewandowskiego, ucznia klasy V, pod nadzorem nauczycielki języka angielskiego mgr Marty Gurzyńskiej. Dzieci klas I-III przygotowały inscenizacje, której tematem przewodnim była przyjaźń. Dzień Świętego Patryka najbardziej uroczyście obchodzi się w Irlandii. 17 marca dzieci i dorośli przyozdabiają się koniczynkami, ubierają na zielono i uczestniczą w hucznych paradach okraszonych irlandzką muzyką. W Polsce Święto to jest jeszcze mało znane, ale swą zabawą i radością zaraża coraz więcej ludzi, a w szczególności dzieci. Dzięki uroczystości uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o kolejny zwyczaj kultury krajów anglojęzycznych, ale też dobrze bawili się podczas wspólnych występów oraz pokazu tanecznego przygotowanego pod kierunkiem mgr Bożeny Walas. Na zakończenie, dyrektor szkoły mgr Danuta Klonowska serdecznie podziękowała wszystkim zaangażowanym za organizację uroczystości.